שעון קיר עתיק – איך תדעו אם הוא שווה כסף

תוכן עניינים

מכירים את הסדרות והסרטים העתיקים של פעם שבהם מציגים מוצרים עתיקים כמו למשל שעון קיר עתיק? השעון הזה למעשה שמוכר מאגדות וסיפורים של פעם מציג שילוב מספק של מכניקה מופתית ויופי נדיר. שעוני קיר עתיקים זמינים בדגמים שונים עם ערך של יצירות אמנות אמיתיות, ואיסוף שעונים עתיקים יכול להפוך במהירות לתשוקה לכל החיים. למעשה, היום קשה מאוד להשיג כאלה שעונים אבל יש מקומות וחנויות מיוחדות למוצרי עתיקות וענתיקות אשר מוכרים מוצרים מהסוג הזה, רק חשוב לדעת שלרוב מדובר במוצרים די יקרים ולכן צריך להשקיע בהם סכום כסף לא מבוטל.

איך להעריך שעוני קיר עתיקים?

כשזה מגיע לאיסוף שעונים עתיקים, או טבעות עתיקות, רכישה מושכלת פירושה הבנת היצרנים והסגנונות, אבל זה האומר גם לבדוק כמה היבטים של השעון על מנת לוודא שהדוגמא שבחרתם שווה את הערך המלאה שלה. מאמר זה מציג את האופן בו ניתן לזהות את השווי של שעון הקיר העתיק שברשותכם.

שיקולים שקובעים את הערך של שעוני קיר עתיקים כוללים:

מצב

שעוני קיר עתיקים במצב מצוין מוערכים במחיר גבוה יותר מדגמים שנושאים שבבים, שריטות או כאלו שחסרים בהם אלמנטים. גם אם שעון עתיק מציע מראה חיצוני מרהיב, חשוב לוודא שמצב תנועת השעון, שכולל את כל האלמנטים שגורמים לשעון לתפקד, הוא במצב נהדר לא פחות.

כדאי לבדוק את כל הפריטים כולל החוגה והמנגנון של קפיצים ומשקולות ששומרים על תפקוד השעון.

שחזור

בעוד שחלק משעוני הקיר העתיקים ניתנים לשחזור עם שיקום נכון, חשוב לציין ששעונים אינם משוחזרים עם מאפיינים מקוריים או זכוכית שעדיין במצב יוצא דופן, והם נוטים להימכר במחירים גבוהים.

מקור

הנעת ערך מחירי שעוני קיר עתיקים רבים מבוסס על אוספים מקוריים, ובמכירות פומביות ניתן למצוא את השעונים העתיקים היקרים ביותר.

איך לכוון שעון קיר עתיק?

אחד ההיבטים המרתקים של איסוף שעוני קיר עתיקים הוא שיקוף הרמה המדהימה של אומנות יד שאפשרה להם ליהנות משנים של שמירת זמן.

יחד עם זאת, שמירה על הפלאים המכניים האלו פירושה הגדרתם באופן נכון ושמירה על משטר טיפול קבוע.

התאמת המטוטלת

לשעוני קיר עתיקים שמסתמכים על המומנטים של מטוטלת כדי להציג את הזמן, הצעד הראשון לכוון שעון עתיק הוא לוודא שהמטוטלת הזו אינה מתנדנדת מהר או לאט מדי. ניתן לכוונן את המטוטלת, כלומר, את המשקל ליד קצה המטוטלת, למעלה או למטה על מנת להאיץ או להאט את תנופת המטוטלת.

יש לוודא גם שהשעון שלכם ישר כך שהוא יוכל להישאר "בקצב", כלומר, בתקתוק שווה באופן עקבי. כששעון קיר עתיק נופל מהמקצב, סביר להניח שהוא יפסיק לעבוד.

סיבוב השעון

לשעוני קיר עתיקים שמשתמשים בקפיץ כדי להציג את הזמן, יש להיכנס ללוח הזמנים של פיתול השעון. כשיגיע הזמן, יש להשתמש בארכובה של השעון על מנת לגלגל אותו עד למצב התנגדות.

יש להימנע מסיבוב השעון שלכם מכיוון שפעולה זו עלולה להפעיל לחץ יתר על הקפיץ הראשי ואף עלולה לגרום לנזק לפעולה הפנימית של השעון. התדירות שבה תפתלו את השעון העתיק שלכם תהיה תלויה בסגנון. חלק מהשעונים צריכים להיות מפוצלים פעם בשבוע, ואחרים צריכים להיות מכוונים פעם ביום.

איפה ניתן לרכוש שעון קיר?

  1. רשת האינטרנט – רק חשוב לבחון כי מדובר בחנות מקצועית ואמינה.
  2. שווקי פשפשים – הן בארץ והן בעולם.
  3. מוכרי וסוחרי עתיקות או אספנים של שעוני קיר.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: