דלקת בכלי הדם כסימפטום למחלה כרונית

תוכן עניינים

דלקת בכלי הדם היא שם כולל לקבוצת של מחלות שבכולן נוצרת דלקת בכלי הדם הקטנים ו/או הגדולים. הדלקת עלולה להוביל לפגיעה בלתי הפיכה בכלי הדם כמו העורקים, הנימים והוורידים, לפגוע באיברים שונים כתוצאה מהפיכה כלי הדם שנפגעו לצרים או חסומים מה שמוביל גם לפגיעה בזרימה של הדם. מה שמבדיל מחלות שונות בקבוצה זו הם סוגי כלי הדם שחוו פגיעה והאיברים שמושפעים מהם. כדי לאבחן את המחלה יש לבצע ביופסיה או צילום מסוג רנטגן בשם נגיוגרמה. תהליכי הטיפול משתנים בין המחלות וכוללים בין השאר עצירה של התהליך הדלקתי ולרוב נטילת תרופות שתפקידו לדכא את מערכת החיסון התוקפת במקרים רבים את כלי הדם.

 

מחלה של כלי הדם הקטנים

הנוך שונליין נחשבת למחלה שבה נוצרת דלקת בכלי הדם הקטנים. מחלה זו שייכת לקבוצת מחלות מסוג וסקוליטיס. המחלה נדירה מאוד אצל מבוגרים והיא יותר נפוצה אצל ילדים. המחלה גורמת לדימומים בעור המובילים לפריחה בעיקר באזור הישבן והרגליים. בהשוואה למחלות אחרות המייצרות בגוף דלקת, מחלה זו נפוצה ועל כל 100,000 ילדים, 15 יחלו. ילדים הסובלים מהמחלה יחוו דלקת מפרקים (בעיקר של הקרסוליים ושל הברכיים) שתקשה מאוד על ההליכה, פגיעה בכליות וכאבי בטן. בדיקות דם מסייעות לאבחן את המחלה כאשר הטיפול הינו טיפול תומך וכולל מתן תרופות נוגדות דלקת, בשל העובדה שכמות הידע על תהליך ההתפתחות של המחלה מוגבלת. לרוב המחלה חולפת תוך חודש ימים ללא סיבוכים, אך זה משתנה בין ילד לילד.

 

מהו הביטוי הקליני של המחלה?

הביטוי הקליני מאופיין לפי המיקום של כלי הדם. העור למשל תמיד מעורב ומופיעים דימומים קטנים. הפריחה איננה גורמת לכאב והיא כאמור חולפת תוך מספר שבועות. לעתים, פרט למפרקי הרגליים מעורבים מפרקים נוספים. התסמינים כוללים נפיחות וכאבים. גם אלו חולפים תוך מספר ימים עד מספר שבועות. במצבים בהם המעיים מעורבת בדלקת, יופיעו לרוב כאבי בטן חזקים שיתלוו אליהם גם הקאות ודימומים סמויים או גלויים בצואה. לעתים נוצר מצב של חסימת מעיים ואז נדרש אשפוז עם מעקב. חלק מהילדים יפתחו דימום במערכת השתן שיטופל לעתים בסטרואידים. במקרים נדירים מעורבות מערכות אחרות בגוף כמו העיניים, הריאות והמוח.

גורמים להיווצרות דלקת בכלי הדם ומחלות אוטואימוניות

דלקות בכלי הדם שייכות לקבוצת המחלות האוטואימוניות בהן מערכת החיסון של הגוף תוקפת את עצמה. יש מגוון רחב של גורמים המובילים להיווצרות הדלקת לרבות פגיעה חיידקית, זיהומים מסוגים שונים, חולשה של מערכת החיסון, תגובות שונות למצבים דלקתיים בגוף, נטילת תרופות, בעיות במערכת העיכול, תהליכים גנטים, תזונה לקויה ועוד. התסמינים הראשונים לדלקת בכלי הדם הגדולים המכונה גם וסקטליטס הם דלקת אלרגית של כלי הדם שמתאפיינת לעתים באסתמה, תסמינים הקשורים למערכת הנשימה כמו קוצר נשימה, הרס בסחוסים, אי ספיקת כליות, דלקת בעורקים הגורמת להעלאת חום, כאבי ראש ועוד.

 

מה ההבדל בין טיפול תרופתי לטיפול טבעי בדלקת בכלי הדם?

כאמור, הטיפול הקונבנציונלי הוא טיפול תרופתי של תרופות חזקות הגורמות להיווצרות תופעות לוואי חמורות שנוטות להחמיר ככל שהטיפול נמשך כמו פרדניזון, אזטיפרין ועוד. הטיפול הטבעי הוליסטי מסייע למגר את בסיס המחלה ומאפשר לשלוט באופן טבעי בתסמיני הכרוניים שלה. הטיפול כולל תזונה עשירה ברכיבים חיוניים וקיום אורח חיים בריא, הימנעות מצריכת סיגריות ואלכוהול, נטילת צמחי מרפא מסוגים שונים, טיפולי מגע, דיקור ונטילת תוספי מזון. הטיפול הטבעי הינו טיפול תומך ומסייע בהקלה ושיקום הגוף.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: