מחלות דלקתיות – אילו סוגים קיימים?

תוכן עניינים

יש סוגים שונים של מחלות דלקתיות ביניהם מחלות של המעיים כמו למשל קרוהן וקליטיס כיבית, מחלות מפרקים כמו דלקת מפרקים שגרונית ודלקת שדרה מקשחת, דלקת בכלי הדם, מחלות מפרק דלקתיות שהן בעצם חלק מביטוי רב מערכתי ועוד.

 

מה השכיחות של מחלות דלקתיות אלה?

רמת השכיחות של מחלות מהסוג הזה משתנה וקשורה לסוג המחלה. יש מחלות רב מערכתיות המאופיינות בדלקת מפרקית הפוגעת במפרק אחד ויחד עם זאת גורמת להופעה של פצעים ואפטות באזורים שונים בגוף ומכונה בכצ‘ט – מחלה זו מאופיינת אצל יהודים עם מוצא עיראקי וערבים. לעומת זאת, דלקת בלי הדם יכולה להופיע הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים.

 

האם יש תסמינים שמעידים על מחלות מהסוג הזה?

כן בהחלט. ברגע שמפרק אחד או יותר הופך נגוע, רגיש, כואב ומוגבל בתנועה שלו, הדבר אמור לעורר חשד. מפרקים שהכאב שלהם דווקא מחמיר בזמן מנוחה גם הוא מעורר דאגה וכאשר יש כאב שמעיר משינה, מגבלה בתנועה ונוקשות במפרק, כדאי לפנות לראומטולוג מומחה במטרה שיבצע הערכה יסודית ואבחון.

כיצד ניתן לאבחן מחלות דלקתיות?

בכדי להגיע לאבחנה כמה שיותר מדויקת יש להתייחס לממצאי בדיקה גופנית הנעשית על ידי ראומטולוג בשילוב ממצאים שהתקבלו מתוצאות בדיקות מעבדה. למשל, כאשר יש עליה בריכוזים של חלבון המיוצר במצבים דלקתיים מסוג CRP, אפשר לאבחן כי אכן מדובר בדלקת. גם עליה בריכוזיות של טסיות הדם ותאי דם לבנים מעידה על כך. במידה ומעורבים איברים שאינם מפרקיים, קל יותר לאבחן את סוג הדלקת בצורה יותר מדוייקת.

 

איך מטפלים?

במחלות דלקתיות המערבות את המפרקים נהוג לטפל באמצעות תרופות המסייעות ”להרגיע“ את המערכת החיסונית וכך מונעות בעצם נזקים הנגרמים דרך הדלקת.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: