מהו אישור עקרוני למשכנתא?

תוכן עניינים

ישראלים רבים בוחרים בשלב כזה או אחר לקחת משכנתא. הלוואה בגין נכס כמו דירה או בית עליו הם ישלמו למשך תקופה ארוכה. לרוב מדובר בסכום של למעלה ממליון שקלים ולכן ההחלטה היא חלק בלתי נפרד מתהליך ארוך ומלא בבירוקרטיות. למעשה, המחשבה על רכישת דירה עשויה לא פעם לעורר דאגה שנוגעת לפנייה לבנק או לגוף מלווה חיצוני להגשת בקשה וקבלת אישור עקרוני למשכנתא. מציאת מלווה שמציע הלוואת דירה מתאימה, קבלת כל התיעוד הדרוש ולבסוף הרכבת הבקשה עשוי להיות די מלחיץ.

בדיקות לפני קביעת האישורים

ואתם אף פעם אינכם בטוחים לגבי נהלי צרכנות וכלכלה בכל הנוגע להתנהלות לפני ואחרי מציאת הבית שאתם מעוניינים לקנות. למרבה המזל, קיימות מספר שיטות לפשט את תהליך בקשת המשכנתא ולברר את הסיכויים שלכם לקבל אישור עקרוני להלוואה.

אחד הצעדים הכרוכים בקבלת הלוואת משכנתא הוא האישור מראש, שעשוי להיות כרוך באימות הכספים, אבל לא בבדיקת האשראי. הצעד הנוסף הוא אישור עקרוני למשכנתא, שמבוסס בדרך כלל על הערכה מלאה של הכספים והיסטוריית האשראי שלכם.

אף על פי שאף אחד מאלה אינו מאשר שהמלווה יאשר את בקשתכם להלוואת הבית ברגע שתמצאו את ביתכם, אתם יכולים לקבל הערכה קונקרטית של התקציב שלכם עם אישור עקרוני. מלווה יצפה שמצבכם הפיננסי, ניקוד האשראי וסוג הבין שאתם מעוניינים לקנות, לא ישתנה משמעותית בין קבלת האישור העקרוני לבין סיום הבקשה.

איך מקבלים אישור עקרוני למשכנתא?

עם הכוונה להגיש בקשה להלוואת דירה, חלק מהאנשים בוחרים ברשימה קצרה של כמה מלווים שמציעים הלוואות מתאימות דיור, באמצעות מתווך משכנתאות. כדאי לבדוק אם מישהו מהמלווים האלו מספק גם אישור עקרוני למשכנתא לפני הגשת הבקשה.

כמו כן, הגשת בקשה לאישור עקרוני אינה שונה מדי מהגשת בקשה למשכנתא, כאשר לתהליך האחרון מתווספים רק מסמכים ספציפיים שנוגעים לרכישת הבית.

המסמכים הדרושים לבקשת אישור זה כוללים מסמכי זהות והכנסה, דוחות כספיים שמפרטים את הנכסים וההתחייבויות שלכם, סיכום הוצאות משק הבית הרגילות ותיאור גס של סוג הנכס שאתם מעוניינים לקנות.

החלטות לאישור המשכנתא בהתבסס על ממצאי הבדיקות

המלווה עשוי לבקש את רשותכם לגשת לדוח האשראי שלכם. בהתבסס על מידע זה, הוא יעריך את יכולתכם ללוות, וישכיב את הסכום הדרוש לרכישת הבית המועדף. במצב בו מתקבל אישור למשכנתא, המלווה יוציא אישור שמאשר את המשכנתא, ויודיע לקונים על הסכום שהם יכולים ללוות.

בדרך כלל, אישור זה עשוי להיות תקף לשלושה עד ארבעה חודשים, בהתאם למלווה, כאשר במקרים מסוימים ניתנות הארכות. אם תשנו את מקום עבודתכם או תתמודדו עם הוצאות בלתי צפויות, אתם נדרשים ליידע את המלווה שלכם, מכיוון שתרחישים אלו עשויים לשנות את תנאי האישור העקרוני שלכם למשכנתא.

 

מה קורה כשהמלווה אינו מציע את האישור?

במקרה שהמלווה הנבחר אינו מציע אישור עקרוני למשכנתא, או שהרוכשים מוצאים מלווה שכן מציע זאת, ניתן לבדוק אם מישהו מהמלווים האלה מציע אישור מראש, שלפחות יכול לספק הערכה של הסכום אותו ניתן ללוות.

אילו בעלי מקצוע חייבים ללוות אותי בדרך ללקיחת משכנתא?

  • יועץ משכנתאות – מדובר בבעל מקצוע חשוב מאוד שתפקידו הוא לסייע לנו בכל התהליך, שלב אחר שלב. עלינו לשים דגש על בחירת יועץ משכנתאות מקצועי שבאובייקטיביות רבה יוכל לייעץ לנו ולהעניק לנו את ההטבות וההצעה הטובה ביותר לצרכים שלנו.
  • סוכן נדל”ן – כדי לאתר את הנכס האופטימלי עבורנו, מומלץ לפנות לסוכן נדל”ן מקצועי.
  • עורך דין – יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הנדל”ן.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: