מהי אובססיה וכיצד ניתן לטפל בה?

תוכן עניינים

אחת ההפרעות הפסיכולוגיות שעלולה לתקוף אדם בכל גיל היא הפרעת אובססיה. הדבר מתבטא במחשבות טורדניות אשר תוקפות אדם ללא הרף, חודרות לתודעתו ואינן מרפות ממנו. בעוד רובנו יודעים לנטרל מחשבות שכאלו, האובססיביים אינם מצליחים לעשות כן, דבר שפוגע רבות באיכות חייהם ואף עלול לגרום להם לסבול מהפרעות נוספות, דוגמת חרדה, דיכאון ועוד. על ההשלכות של הפרעה זו ודרכי הטיפול בה, תוכלו לקרוא מייד.

 

אובססיה – כיצד זה מתבטא בשטח ומהן ההשלכות?

אדם שסובל מהפרעת אובססיביות תמיד מוטרד, שכן קולו הפנימי עסוק ללא הרף במחשבות שתוקפות אותו. אותן מחשבות יכולות ללבוש צורות רבות דוגמת מחשבות על אדם מסויים בשל אהבה נכזבת, מחשבות על מוות (של עצמו או של אדם קרוב), מחשבות על אירועים שקרו בעבר, מחשבות לא ראויות על אלימות, מין ועוד. במקרים קשים יותר עשוי האדם האובססיבי למצוא מזור למחשבותיו באמצעות פיתוח טקסים ומעשים למיניהם דוגמת בדיקה חוזרת ונשנית כי הדלת סגורה, שטיפת ידיים מרובה ועוד . תופעה זו קרויה קומפוליסיה, מה שמוביל להתפתחות הפרעה שמערבת גם מחשבות טורדניות וגם התנהגויות חוזרות ונשנות (הפרעה טורדנית כפייתית – OCD).

 

בשורה התחתונה, האדם האובססיבי מוצא את עצמו תשוש כל העת מרוב מחשבות, מנסה להסתיר אותן ככל שניתן ומנהל מאבקים עצמיים קשים מאוד עם עצמו, במיוחד כאשר מדובר במחשבות אסורות, שנוגעות במיניות חולה, אלימות ומוות. אלו הם אנשים שמתקשים מאוד לנהל חיי משפחה, חברה ותעסוקה נורמליים, תוך פגיעה קשה בדימוי העצמי, עד להתפתחות חרדה ודיכאון קשים.

דרכי הטיפול שיצילו אתכם מעצמכם

ישנן מספר אפשרויות טיפול באובססיה:

  • טיפול פסיכואנליטי – על פי הפסיכואנליזה, אובססיה מקורה מתהליכים נפשיים ורגשיים קודמים שגרמו להופעתה, למשל רגשות שנדחקו לאורך הזמן. הטיפול הפסיכואנליטי מתמקד בגילוי הסיבות שהביאו להיווצרות האובססיה, פירושן וטיפול ממוקד בהן.
  • טיפולי CBT – בשיטה זו מושם דגש על פיתוח דרכי פעולה של התנהגות ושינויים מחשבתיים בכל פעם שמופיעות המחשבות הטורדניות. אסכולה זו אינה מתיימרת לטפל בשורש הבעיה אלא רק להתמודד עם תסמיניה.
  • טיפולים תרופתיים – משולבים יחד עם הטיפול הנפשי הנבחר וכוללים שימוש בתרופות ממשפחות ה- SSRI והטריציקליות נוגדות הדיכאון, תרופות מפחיתות חרדה ועוד.

 

נדמה לכם שהאובססיה מנהלת לכם את החיים? אתם שקועים במחשבות חוזרות ונשנות על אותו הדבר בדיוק למשך כל היום ואולי גם בלילה? כדאי וחשוב לדעת- היום כבר אין סיבה שתסבלו. צרו קשר עוד היום עם איש מקצוע ותקבלו טיפול ממוקד שיחזיר לכם את איכות החיים, ויפה שעה אחת קודם!

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: