איך לזהות זוגיות לא בריאה כשנמצאים בתוכה

תוכן עניינים

אנשים רבים רואים בזוגיות מאושרת את המטרה בחיים ואת מה שבלעדיו פשוט אי אפשר להגשים חלומות ולהגיע להישגים בחיים. הזוגיות הטובה תומכת, אוהבת, קשובה ומשמשת כבסיס טוב ורחב לכל מה שקורה בחיים – לטוב וגם לרע, חלילה. כאשר התשתית של זוגיות טובה ונכונה קיים ונמצא אפשר לצמוח עליה וממנה, לסמן מטרות ולהשיג אותן, להציב יעדים ולהגיע אליהם ובאופן כללי להיות מאושרים. יחד עם זאת, לא תמיד מצליחים להשיג את הזוגיות הזאת וחשוב מאד לדעת לזהות אותה או חשוב מכך – לזהות זוגיות לא טובה או לא בריאה במידה ואכן נמצאים בכזאת. אין ספק שההשלכות יכולות לא פשוטות ולא תמיד יש את האומץ אפילו להבין שאכן הזוגיות שחיים בתוכה לא מטיבה וצריך לטפל בה בדחיפות.

 

מה המאפיינים של זוגיות לא בריאה?

לא תמיד בני הזוג עצמם הם אלה שייראו שהם חיים בתוך זוגיות פחות חיובית והסימנים לכך יגיעו דווקא מבחוץ – מעמיתים בעבודה, מחברים, מכרים או שכנים וכמובן מבני משפחה קרובים שמכירים היטב את בני הזוג ויכולים לשפוך אור על דברים שרואים מהצד והפרשנות שלהם יכולה להיות שונה מאיך שהיא נראית מתוך מערכת היחסים הזוגית. תקשורת קלוקלת, תחושות לא חיוביות שחשים זה כלפי זה, היעדר הפגנת רגשות של אהבה וחברות – כל אלה יכולים להיות נקודות שצריכות להדליק נורה אדומה. אם יש חשש או חשד – כדאי לגלוש לאתר של מידע אודות חיי הזוגיות, כמו למשל https://toparents.co.il/ ושם לקבל מידע וטיפים על הבנת המצב לאשורו. בלוגים שונים שפונים להורים בגילאים או מצבים משפחתיים מגוונים יכולים לשפוך אור על המצב ולסייע בהבנה של מה שקורה ואיך הכי כדאי להתמודד איתו.

אז מה כדאי לעשות כשחושדים שנמצאים בזוגיות לא בריאה?

כאמור – אין זו גזירת גורל ואף אדם לא צריך לחיות במערכת יחסים שלא מפרגנת לו או מצמיחה אותו. אדם שלוקח חלק במערכת יחסים זוגית צריך להרגיש טוב, הוא צריך להיות רגוע ושליו, הוא צריך לדעת שהוא אהוב ושיש לו על מי לסמוך. כאשר כל אלה לא נמצאים – צריך לעשות בדק בית עמוק ולהבין ממה נובעים הרגשות הפחות חיוביים. לפעמים שיחה טובה יכולה לעזור בהבנה של דברים שחשים בעומק הלב, לעיתים זו תקופה זמנית של עניין חיצוני – משבר משפחתי, תקופה עמוסה בעבודה או ריב עם חברים. כך או כך – לא מומלץ להשאיר את הבעיות באוויר וחשוב מאד לטפל בהן, גם אם נדמה שלא מדובר בשום דבר משמעותי. גם נושא זניח ופעוט עלול לגדול למימדים גדולים ומאיימים ולכן חשוב לטפל בכל בעיה שצצה מיד כאשר מרגישים שהיא קיימת.

 

עצות מאנשי מקצוע

רשת האינטרנט מלאה בבלוגים ופורטלים שעוסקים בנושאים של זוגיות, אהבה לא שוויונית ומערכות יחסים ויש הרבה מה ללמוד מהם ותובנות לקבל מהם. הם נכתבים על ידי מיטב אנשי המקצוע שיש להם ניסיון בטיפול זוגי או בייעוץ משפחתי והם יכולים לתת עצות או טיפים שנחשבים בתור עזרה ראשונה לפני שמחליטים לפנות לאיש מקצוע לצורך טיפול עמוק יותר של הזוגיות. זוגיות לא בריאה יכולה להסב אומללות ותסכול רבים ולכן לא כדאי לשקוע בה. ייתכן ומדובר בזוגיות שלא מתאימה למי מבני הזוג וטוב הם יעשו אם ינתחו את הבעיות ויבינו האם המשך מערכת היחסים אכן מתאים להם. בדיוק לשם כך יש את אותם אנשי מקצוע שאפשר לקרוא את פרי עטים ולהבין לאן נושבת הרוח.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: