שעבוד נכס

תוכן עניינים

תחום המשכנתאות הוא תחום רחב ומגוון ויש בו הרבה מאד נושאים שצריך לדעת במידה ומתעניינים במשכנתא או נכנסים לתהליך של בקשת משכנתא. יש לא מעט תהליכים וקבלת החלטות שצריכים להתבצע על ידי הלקוח, זאת לאחר קבלת ייעוץ מקצועי ממומחים בתחום שמלווים אותו ומסייעים לו לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר עבורו. ישנם מקרים שבהם במהלך התשלומים של החזר המשכנתא יהיו שינויים כאלה ואחרים בנושאים שקשורים ללווה והוא ירצה לסיים מוקדם יותר את פירעון המשכנתא או להעביר בעלות על הדירה המדוברת. אין הוא יכול לעשות את זה לבד וצריך להבין בדיוק מה יעלה בגורלה של יתרת התשלום. בעניין זה יהיה מעורב גם הבנק וכמובן מי שלווה את המשכנתא. ישנם מקרים נוספים שבהם במהלך תקופת התשלום יהיה צורך בקבלת החלטות, אחד מהמקרים האלה הוא שעבוד נכס.

 

מהו שעבוד נכס?

כאשר אדם לוקח משכנתא מהבנק הוא בעצם לוקח הלוואה לצורך קניית דירה. אמנם הדירה נחשבת לשלו ולכזאת שרשומה בבעלותו אך בפועל הדירה משועבדת לבנק ובמידה והלווה לא יכול או לא מצליח לעמוד בהחזר התשלומים – הנכס יעבור לבעלות הבנק על מנת למכור אותו וכך להחזיר לעצמו את הכסף שנתן כהלוואה (שכן מדובר בסכום כסף גדול מאד). לשם ביצוע השעבוד יהיה צורך בהבנה מה קורה בנוגע ליתרת הסכומים שצריך לשלם ולא שולמו עדיין. מקרה זה יכול לצאת לפועל, למשל, כאשר הלווה מוכר את הדירה במהלך תקופת התשלום ולשם כך עליו לקבל מהבנק מכתב כוונות שבו מצוינים כל הפרטים אודות המשכנתא – מה הסכום ההתחלתי, מה הסכום שנותר לתשלום וכל זאת בחלוקה של סכומי הקרן וסכום המשכנתא. הבנק יכול את הבקשה והנפקת המכתב הזה יש בה כדאי להוות שלב בתהליך. בדרך זו אפשר לקבל החלטות בנוגע לנכס עצמו, כמו גם לגבי המשכנתא המדוברת. מכיוון שמשכנתא היא קשר למשך הרבה מאד שנים הרי שלפעמים לאורך פרק זמן זה מתקבלות החלטות או שיש שינויים בחיים האישיים של לווה המשכנתא.

 

 

החשיבות של כל המהלכים שקשורים במשכנתא

אדם ממוצע שלוקח משכנתא לא תמיד יכול לדעת בדיוק מה לעשות או איך להתמודד עם מגוון מקרים או אירועים שעשויים לקרות במהלך הזמן. אף אחד אינו יודע מה צופן העתיד וכאשר נקשרים בקשר ארוך טווח עם הבנק כדאי לדעת מה צריך לקרות כאשר קורים שינויים כאלה ואחרים. אותו אדם צריך להכיר אנשי מקצוע מהתחום של נדל"ן ומשכנתאות על מנת שיהיה לו ממי לקבל ייעוץ אישי שמותאם למצב שלו ולא יהיה קשור לאינטרסים של הבנק או של הגוף שמימן עבורו את המשכנתא. ברגע שיודעים את כל המידע מראש והמידע מותאם אישית לכל לקוח שמתעניין – יהיה זה קל יותר לקבל את ההחלטות הנכונות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: