סמארטפונים לילדים כן או לא?

תוכן עניינים

אם יש לכם ילדים בגילאי בית הספר היסודי בטח כבר תהיתם בשאלה האם לתת לרכוש עבור סמארטפון ומתי. סמארטפונים הם כלי נהדר למי שיודע להשתמש בו אך טומנים בחובם גם הרבה סכנות לילדים ולנוער. הורים רבים מתפתים מצד אחד לאפשר לילד שלהם לתקשר איתם בכל עת, אך חוששים מההתמכרות למסך, הפתיחה של התקשורת של הילד שלהם עם העולם וחשיפה לתכנים לא מותאמים. לכן כיום קיימות מספר אפשרויות בתחום התקשורת שיאפשרו לכל אחד למצוא את הפתרון המתאים עבורו.

אמצעי תקשורת לילדים

אמצעי תקשורת שקיים כבר מספר שנים הוא שעון חכם לילדים. שעון חכם עונה על הצורך של ההורה לדעת איפה הילד שלו נמצא ומתי ומאפשר תקשורת בסיסי ברמת השיחות והודעות ליעדים ספציפיים בלבד. מצד אחד הילד יכול לתקשר עם הסביבה הקרובה, המוכרת והחשובה ומצד שני אינו נחשף לתכנים לא הולמים ויש גבול כמה זמן אפשר להעביר עם חפץ שהוא בעיקר שעון. אמצעי נוסף הוא מכשיר טלפון "טיפש".

מכשירי טלפון טיפשים הם למעשה המכשירים שכולנו גדלנו עליהם שיודעים בעיקר להוציא ולהכניס שיחות והודעות וכוללים אולי משחק פשוט אחד או שניים ומחשבון. המכשירים האלו לא מתחברים לאינטרנט והתקשורת באמצעות פשוטה ובסיסית. תמיד ישנה האפשרות של שימוש בסמארטפון תחת מגבלות. כיום ישנו מגוון ענק של אפליקציות של בקרת הורים שניתן להתקין במכשיר שלכם או של הילד ובכך להגביל ולבקר אחר הפעילות שלו. זה כן דורש התעסקות ועבודה מצידכם ולא מתאים לכל אחד. אפשרות נוספת היא להשתמש בהגדרות המכשיר עצמו ולהגביל את זמן הצפייה או את אפשרויות הגלישה. גם במקרה הזה דורש איזשהו ידע ויכולת תפעול כדי להתאים את השימוש לצרכים שלכם ושל ילדכם.

 

 

זה נכון, לשימוש במכשירים נייידים כמו סמארטפונים יש לא מעט חסרונות, שכן שימוש מירבי בהם יגרום לילדים שלנו להתעסק יותר בטלפונים שלהם ולא בדברים אחרים כמו חוגים, שיעורי בית, חברים וכדומה. יחד עם זאת, התפקיד שלנו ההורים הוא לדאוג שכן נוכל לתקשר עם הילדים שלנו ושהם ירגישו שהם יכולים ליצור איתנו קשר בכל זמן ביום שלהם. אי אפשר להתעלם מהעובדה שהיום העולם שלנו הוא סופר טכנולוגי, ילד שאין לו סמרטפון מרגיש שהוא נדחק לשוליים ושהוא שונה מהחברים שלו, וזה גם יכול להוביל להשלכות חברתיות כאלה ואחרות. אפשר אחרת. אפשר להיות חלק מהקדמה הזו וזאת מבלי לפגוע בחינוך של הילדים שלנו. צריך להקפיד על גבולות בנושא הזה של טלפונים ומסכים, צריך להסביר לילדים שלנו מה מותר ומה אסור, צריך להראות להם את הדרך הנכונה ומה הם מפסידים אם הם נמצאים זמן רב מול המסך ומה ההשלכות שלהם. ברגע שמסבירים לילדים שלנו מה עומד מאחורי ההחלטות, הם מגלים היגיון וכאן המפתח לאיזון נכון בין הדברים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: