הארקת חשמל

תוכן עניינים

הארקת חשמל מיועדת לוודא שזרם חשמלי יזרום בכבלים או צינורות ייעודיים שהוקצו לו ולא מחוצה להם, מה שעלול לסכן את בני האדם שבסביבה ולגרום להתחשמלות. מדובר בפעולה שמבוצעת באופן שגרתי בכל גוף שזורם בו חשמל הן באזורים של צרכנים פרטיים והן באזורים שיש בהם בנייה של מבנים חדשים ההארקה נדרשת על מנת לגרום לפוטנציאל חשמלי זהה בין גוף זה או אחר לבין כדור הארץ וברגע שהפוטנציאל הזה משתווה אפשר להיות בטוחים שהחשמל לא יזרום בצורה חופשית ולא יסכן אף אחד ושום דבר בסביבה שבה הוא זורם. בזכות ההארקה לא ייווצר מצב של מתח גבוה, לא של זרמי יתר מסוכנים ואפשר בצורה זו גם להגן על האזור מפני פגיעה של ברק. ההארקה חשובה, אם כך, בכל מקום שיש בו חיים תקינים ושגרתיים של בני אדם ובעיקר חשוב לדאוג לה באזור שיש בו מוצרי חשמל ואלקטרוניקה שרוצים להגן עליהם.

 

מי מבצע הארקת חשמל?

כמו כל עבודה אחרת בחשמל – גם כאן חשוב מאד שהעבודה תבוצע על ידי איש מקצוע מנוסה ומיומן שמבין את הצורך ואת האתר שבו ההארקה מבוצעת. בכל אתר בנייה או שיפוצים שיש בו גם התעסקות בתשתית החשמל אפשר להיות בטוחים שיש איש מקצוע שאמון על כל מה שקשור לכל עבודות החשמל במקום, לרבות ההארקה. במידה ומדובר בפרויקט גדול יותר ייתכן ויישכרו את השירותים של משרד תכנון חשמל וגם בו בעת הכנת התוכניות או השרטוטים תילקח בחשבון הפעולה של ביצוע ההארקה בזמן הנכון לה ובעיתוי שיהיה מתאים מבחינת התקדמות שלבי העבודה. אנשי מקצוע מעולם החשמל יידעו מתי צריך לבצע את העבודות האלה ובאיזה שלב הם ההארקה אמורה להשפיע על פעולות נוספות שיבוצעו במקביל על ידי אנשי מקצוע אחרים שנמצאים גם הם באתר העבודה ומבצעים את העבודה המוטלת עליהם.

 

 

החשיבות של אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים בתחום החשמל

כמו כל עבודת חשמל אחרת גם את פעולת ההארקה חשוב שיבצעו אנשי מקצוע שיש להם ניסיון והם יודעים בדיות מה צריך לעשות ואיך. חשוב לבחור נכון את המקום לביצוע ההארקה וכמובן את העיתוי המתאים. החשמלאי שמלווה את התהליך ויהיה נוכח באתר העבודה יביא איתו את כל כלי העבודה המקצועיים הנדרשים ויעשה את כל מה שצריך כדי שההארקה תתבצע בצורה טובה ונכונה ואפשר יהיה להמשיך בעבודה ללא כל קושי או בעיה. חשמלאי שאינו מוסמך לא יוכל לעשות את זה ומכאן החשיבות של ליווי מצד אנשי מקצוע כל פרויקט שיש בו צורך לבצע עבודות ברשת החשמל. במשרדי תכנון עבודות חשמל יידעו בדיוק אילו עובדים לשלוח ואיזה ציוד לשלוח איתם וכך ההארקה תתבצע כמו שצריך.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: