הטרדה מינית בעבודה איך להתנהל מול זה

תוכן עניינים

הנושא של הטרדות מיניות הוא אף פעם לא נושא קל, כשמדובר במקרה של הטרדה מינית בעבודה, ישנן מורכבויות נוספות. תתפלאו לשמוע אבל הטרדה מינית יכולה לקרות לכל אחד, גבר או אישה, בכל תפקיד, בכיר או זוטר. בשנים האחרונות אנחנו עדים לעלייה במודעות בנושא, אבל עדיין הטרדה מינית היא דבר שקורה.

מה ההגדרה להטרדה מינית במקום העבודה?

הטרדה מינית יכולה להתבטא באופן מילולי או בצורה לא מילולית הכוללת רמיזות, התבטאות באמצעות שפת גוף ועוד. היא יכולה לקרות בין גבר לאישה, אישה לגבר או בין שניים מאותו המין. בישראל, מוסדר על פי חוק, כי זו אחריות המעסיק למנוע סביבה המאפשרת הטרדות מיניות, תכנים בעלי אופי מיני וכדומה. על פי החוק, אין להתייחס באופן מיני כלפי עובדים בין אם הם מתנגדים לכך ובין אם לא. מסגרת העבודה יכול להיות המשרד עצמו או כל מקום אחר כשמדובר בסיטואציה בה מנוצלים יחסי מרות בין עובדים, גם אם מדובר בערב גיבוש או קורס מקצועי. אם אתם חוששים שהוטרדתם מינית או חלילה מישהו הוטרד על ידכם, כדאי מאד בשלב מוקדם ככל האפשר לפנות לאיש מקצוע, עורך דין עבירות מין שידע לייעץ לכם איך להתקדם מכאן.

 

מה ניתן לעשות אם מישהו חווה הטרדה מינית במקום העבודה?

אם חלילה חוויתם הטרדה מינית אתם יכולים לגשת לממונה במקום העבודה לנושא של מניעת הטרדות מיניות. הוא יעבוד על פי נהלים המוגדים מראש, לאחר מכן תוכלו לבחור להגיש תלונה למשטרה. בהמשך תוכלו לדרוש פיצויים, להחליט להתפטר או אפילו לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי. בכל מקרה כזה, מומלץ לשתף אנשים שאתם סומכים עליהם כדי לא להרגיש לבד.

את חווית הטרדה מיני במקום העבודה, אך את לא מרגישה מכל סיבה שהיא מספיק בנוח לדבר עם המעסיק שלך, אם חוששת לאבד את מקום העבודה שלך, זה לגמרי מובן ומוצדק. מה שאת יכולה לעשות הוא להתלונן בעצמך במשטרה ולהגיש תלונה. הבעייתיות שבאפשרות הזו היא שבמשטרה מתייחסים רק להטרדות קשות והרבה פעמים דברים נופלים בין הכיסאות. עוד דבר שאפשר לעשות, לפעמים האופציה הזו מקצרת תהליכים היא להגיש תביעה בבית הדין האזורי לעבודה. יש סיכוי שבית הדין יפסוק על פיצוי של עשרות אלפי שקלים ועל נזקים נוספים. תוכלי לפנות לעורך דין מקצועי המתמחה בתחום זה של הטרדות מיניות. עורך הדין תפקידו יהיה להבין באיזו סיטואציה את נמצאת, באיזו רמה חווית את ההטרדה, הוא יכווין אותו ויסביר לך מה האפשרויות הנוספות העומדות בפנייך ומשם בעצם תוכלי להתנהל. מה שבטוח הוא שממש לא מומלץ לעבור על הדבר הזה על סדר היום וכן כדאי לפעול, גם בשביל עצמך וגם בשביל שהתופעה הבלתי הגיונית הזאת תיפסק.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: