תרבות הפנאי – מדוע כל כך חשוב להשקיע בה?

תוכן עניינים

שגרה. כמה היא חשובה וחיונית לנו. בלי שגרה כולנו הולכים קצת לאיבוד וראינו איך זה בא לידי ביטוי עם פרוץ משבר הקורונה. שלוקחים לנו את המוכר, את הידוע, את מה שאנחנו רגילים אליו יום אחרי יום, זה מכה בנו. יחד עם זאת, בואו לא נשכח שרובנו עובדים שעות רבות כל כך בתוך או מחוץ לבית, עסוקים בהמון משימות ומטלות שעלינו לבצע במהלך היום ולכן מדי פעם, השגרה הזו חייבת ”להישבר“. אז אנחנו מתכננים חופשות, יוצאים למסעדות עם חברים ומנסים לתבל את היום יום שלנו עם כל מיני דברים. אבל מסתבר שזה לא מספיק. מאות ספרים נכתבו על מהות האושר ובחלק גדול מהם נמצא כי תרבות הפנאי חיונית וחשובה לחיזוק אני העצמי ואימוץ הרגלים של הנאה.

 

אז מה זו התרבות הזו שקוראים לה פנאי?

תרבות הפנאי משתנה בין אדם לאדם, בין מקום למקום. הפנאי מוקדם לדברים שאנחנו רוצים לעשות בזמן החופשי שלנו ולכן כל אחד תופס את זה קצת אחרת. במגזין https://www.syt.co.il/ תוכלו להיחשף למגוון רעיונות שיעזרו לכם להעשיר את שעות הפנאי שלכם בתוכן איכותי ובעל ערך מוסף. יש לכך חשיבות מאוד גבוהה משום שהדברים שאנחנו בוחרים מרצוננו החופשי לעשות בזמן החופשי שלנו, משפיעים על האופן שבו אנחנו מתנהגים, מתקשרים ומרגישים, גם בשעות שאינן פנויות. כלומר, אם אני אבחר לישון בזמן הפנוי שלי כי אני מרגיש שחוק ועייף, מותש, התרומה של זה תהיה אחרת באם אבחר להאזין למוסיקה שאני אוהב ולקרוא ספר טוב.

 

מדוע זה כל כך חשוב?

קודם כל, משום שבאנו לעולם הזה בשביל להנות. לא באנו רק בשביל לעבוד ולהתפרנס. באנו לממש את היכולות שלנו, להעשיר את הידע שלנו, לחזק את האני הפנימי ואלו הם דברים שלא תמיד ניתן להשיג דרך העבודה שלנו. לכן, כדאי למצוא את הדברים האלה שאתם אוהבים לעשות, הפעולות הללו שמטעינות אתכם באנרגיה וגורמות לכם לרצות להמשיך הלאה. הדברים שמחיים אותנו. אם בזמן הפנוי שלנו לא נקפיד לעשות דברים שמניעים אותנו ונישאב למטלות הבית, למשימות הקשורות לילדים ולפגישות עבודה, נמצא את עצמנו מהר מאוד דועכים.

איך לאפשר לעצמי זמן פנוי?

  • פשוט לצאת מהבית – זה הדבר ה-1 שאתם צריכים לעשות כדי להתנתק מהכל. ברגע שהנוף הופך להיות אחר, הרבה יותר קל ליצור קודם כל מקום לפנאי. זה יכול להיות בפארק הסמוך לבית, בחוף הים, בבית קפה עם או בלי חברה קרובה, זה יכול להיות בכל מקום שבו לא תישאבו למשימות והגדרות.
  • השאירו את הטלפון בבית – עוד דרך מצוינת להתנתק ולאפשר לכם זמן פנוי הוא להשאיר את המסך בבית. כידוע, המכשיר הזה שמכונה סמרטפון מרכז גם הוא את המשימות, המיילים, העבודה ולכן הוא הרבה פעמים מונע מאיתנו להתפנות. אם מוזיקה למשל היא חלק בלתי נפרד מהזמן הפנוי שלכם, רכשו לעצמכם מכשיר נפרד עליו תעלו את קבצי המוזיקה האהובים עליכם.
  • הגדירו את הזמן הזה גם לסובבים שלכם – יש הרבה אנשים שמתקשים להכיל את החשיבות של זמן פנוי ולכן כדאי לתווך להם את הסיטואציה ולהסביר להם שאחרי שתחזרו מהזמן הפנוי שלכם, תוכלו לעשות כך וכך.

 

יש כל כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות בזמן הפנוי שלנו כמו פעילות גופנית, יוגה, מדיטציה, הליכה בטבע, מפגש עם חבר קרוב לקפה או לבירה, להירשם לחוג שמעניין אותנו או סדנא ועוד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: