מס על דירה שנייה – באילו תנאים הוא מתבטל?

תוכן עניינים

אם בבעלותכם דירה ואתם מעוניינים למכור אותה, לא משנה באיזו שנה קניתם את הנכס, יהיה עליכם לשלם מס על דירה שנייה שנקרא גם מס שבח. למעשה, מדובר באחד השיקולים הכי משמעותיים עבור בעלי נכסים שרוצים לדעת מראש האם וכמה הם יצטרכו לשלם בגין המכירה, כלומר, האם העסקה משתלמת עבורם מלכתחילה? יחד עם זאת, חשוב לדעת כי מקרים מסוימים שבהם קיים פטור ממיסים בשל מכירת הנכס בתנאים ספציפיים.

מה זה דירת מגורים מזכה?

תשלום ופטור בגין מכירה של נכס מכונים ”דירת מגורים מזכה“. הכוונה היא לנכס או חלק מכנס שתהליך הבניה שלו הסתיים ומשמש למגורים בתקופה הנפרסת על פני 4/5 מהזמן שרכשו ועד הזמן שמכרו אותו או למשל 4 שנים לפני המכירה. יש כמה מקרים בהם המוכר לא יצטרך לשלם מס על דירה שנייה. המקרה הראשון הוא כאשר הנכס הוא הנכס היחיד שיש למוכר (כולל בן/בת זוג וילדים עד גיל 18). המקרה השני בו המוכר יהיה זכאי לפטור הוא כאשר היתה לו את הזכות בנכס למשך 18 חודשים ויותר מזה. בנוסף, כאשר המוכר לא מכר את הנכס במשך 18 חודשים או כאשר מחיר הנכס לא עולה על 4,508,000 שקל (הסכום משתנה כל הזמן), היתרה של הרווח תחושב בצורה יחסית במס על הדירה שמזכה. כמובן, שאם אתם מתכננים למכור נכס שברשותכם ולקנות נכס אחר ברווחים של אותו נכס, בין אם יש לכם משכנתא על הנכס ובין אם לא, שווה להתייעץ בתהליך הנקרא יעוץ משכנתאות.

 

למה זה חשוב לדעת על פטור ממס על דירה שנייה?

משום שתהליך זה יכול לחסוך לכם המון כסף בכל הנושא של מיסים וגם לאפשר לכם את התנאים הטובים ביותר בקבלת משכנתא חדשה או מחזור של משכנתא קיימת.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: