הערכת שווי נכס – איך זה נעשה?

תוכן עניינים

בין אם אתם מעוניינים לרכוש נכס ובין אם אתם אלה שמוכרים אחד, אחד הדברים הכי חשובים שאתם צריכים לשים עליהם דגש לקראת התהליך נקרא הערכת שווי נכס. גם לנושא הזה, כמו לעוד הרבה נושאים נוספים בתחום הבניה, השיפוצים והנדל“ן יש איש מקצוע שאחראי על התהליך מא‘ ועד ת‘. קוראים לו שמאי מקרקעין. תפקידו של השמאי הוא להעריך את שווי הנכס על פי מגוון רחב של פרמטרים.

 

האם יש פוטנציאל לשדרג את שווי הנכס הקיים?

נושא זה קשור דווקא לתחום של אדריכלות פנים. אם ניתן להרחיב את הדירה, לבנות מרפסת או לבצע כל פעולה אחרת שתשדרג את הנכס, כמובן שהדבר משפיע על עליית הערך הכספי של הנכס.

 

באיזה מצב הנכס?

דירה משופצת תהיה שווה יותר, בהשוואה לדירה שלא עברה שיפוץ. למעשה, באמצעות שיפוץ ניתן להעלות ערך של נכס בעשרות אחוזים. לפני שמתחילים תהליך של שיפוץ ומחליטים כמה כסף להשקיע בין אם אתם מוכרים את הנכס ובין אם רוכשים אותו, שווה לבצע בדיקות רטיבות, להתייחס למצב של הקירות, לבדוק את תשתית החשמל, מה איכות הבנייה של המבנה ועוד.

באיזה אופן הנכס מחולק ואיפה הוא ממוקם?

גם האופן שבו בחרו לחלק את הנכס משפיע על השווי הסופי שלה. אם למשל מדובר בדירה גדולה, אך החדרים בה מאוד קטנים והיא לא מחולקת בצורה פונקציונלית, זה פוגע במחיר. בנוסף, לכיווני האוויר ולמיקום שלה, לקומה וללוקיישן בהיבט השכונתי גם יש פקטור חשוב. כלומר, כשעומדים לפני קניית בית חשוב לבדוק אם הדירה ממוקמת בסמוך למרכז מסחרי, הדבר יכול לפגוע בערך הדירה, אך אם היא ליד בית ספר או גן, זה יכול דווקא להעלות אותה, במידה ומדובר במשפחה עם ילדים. כלומר, גם מי שקונה את הדירה משפיע על המחיר של הנכס.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: