אקזמה אטופית

תוכן עניינים

אקזמה אטופית היא מחלת עור שיש לה שמות פופולריים נוספים כמו אטופיק אקזמה או אטופיק דרמטיטיס. היא מוכרת בעיקר כאשר היא מתפרצת אצל ילדים או תינוקות אך חשוב לדעת שהיא מהווה את מנת חלקת של אנשים רבים במגוון רחב של גילאים. באופן כללי אפשר לומר שהגורמים החד משמעיים של המחלה אינם ידועים לחלוטין ולכן יש השערות ממה הדלקת מתפרצת ומכאן גם לדרכים שבהן אפשר למנוע אותה אך חשוב להבין שלתנאי הסביבה ולזיהום האוויר יש חלק לא קטן בגרימת הדלקת ו/או הנגעים. המחלה מכונה גם אסטמה של העור, שכן בדומה לאסטמה, שהיא מחלת קוצר נשימה – ההסבר הוא שהעור מתקשה להתמודד עם האוויר שסביבו ומגיב בתגובות אלרגיות שבאות לידי ביטוי בנגעים מגרים ומגרדים. מה שבעיקר חשוב זה למצוא את דרכים להקל על הגירוי והגירוד וכיום יש לכך לא מעט דרכים.

 

איך מזהים את האקזמה האטופית?

מכיוון שמדובר במחלת עור הרי שכל אדם יגיב לה בצורה שונה וכך גם כל גוף. יש מי שבדיוק באותם תנאים סביבתיים יחוו תסמינים או תופעות שונות ולכן לא תמיד ההשוואה מול מישהו אחר תהיה נכונה או במקומה. אטופיק דרמטיטיס מבוגרים יכולה גם כן להתפרץ בכל גיל ולכן מה שבעיקר חשוב ומומלץ זה להכיר קהילה של אנשים שחווים את התופעות על מנת לשתף במידע ולהחליף רשמים אודות דרכי התמודדות כאלה ואחרות. יש מי שהמשחות השונות שאפשר לקנות עם מרשם מרופא יביאו לכדי הקלה על הגירוי והגרד שחשים ויש מי שדווקא אלה לא יביאו שום שיפור משמעותי. יש אנשים שיעדיפו ללבוש בגדים ארוכים כאשר הם יוצאים החוצה לאוויר הפתוח ויש מי שינסה לבצע שינוי תזונתי בתקווה שאכן זה מה שיביא את השינוי וההקלה. עבור כל אדם יימצא הפתרון שיתאים לו באופן אישי ולכן יש חשיבות לביצוע ניסיונות שונים ומגוונים עד שמוצאים את מה שהכי מסייע.

 

 

תופעות שונות של האקזמה האטופית

גם התסמינים עצמם יכולים להיות מגוונים ושונים בין אדם לאדם. יש מי שיחווה נגעים אדומים מגרדים ויש מי שיחוש חוסר נוחות. יש מי שהנגעים יתפרצו אצלו בחלקים מסוימים של הגוף ויש כאלה שבאזורים אחרים. מצד אחד – התופעות יכולות להיות דומות אך שונות אך מצד שני הן גם יכולות זהות לחלוטין. ברגע שמבינים שיש תופעות שונות ומגוונות בין אלה שחווים את הדלקות אפשר גם להבין את השוני ביניהם אך גם שותפות הגורל יכולה לא אחת להיות מאד מעודדת ומנחמת. בסופו של דבר כל אחד לומד ללמוד עם התופעות שהוא חווה ומוצא את הדרכים להקל על עצמו בצורה הכי טובה ויעילה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: