חסימת כלי דם – איך היא נוצרת ומה עושים?

תוכן עניינים

כלי הדם בגוף שלנו הם בעלי תפקיד חשוב מאוד – להוביל דם לכל האזורים בגוף, ולו האזורים הקטנים והמרוחקים ביותר בגופנו. בעזרת הדם שמגיע לתאים השונים בגוף, תאים אלו מסוגלים לקבל חמצן, אשר קריטי לתפקודם התקין של התאים בגופנו. חסימת כלי דם הוא מצב רפואי מוכר, והסיבה העיקרית לכך שכלי דם נחסמים בגוף שלנו זה מפאת טרשת עורקים, אולם, קיימות מספר סיבות נוספות לכך. בשורות הקרובות, ריכזנו לכם מידע נוסף על הנושא, מידע שיספק לכם תשובות על השאלות הבאות – מה זה בכלל, כיצד החסימה מתרחשת, וכיצד ניתן לטפל במצבים אלה.

בתור התחלה – מה זה חסימת כלי דם וכיצד היא נוצרת?

התהליך שבו טרשת עורקים מתפתחת, הוא תהליך הדרגתי ואיטי. כחלק מתהליך זה, כלי דם רבים בגוף נעשים צרים יותר בצורה משמעותית, ולאט לאט, נוצר מצב של חסימת עורקים בצורה שתהינה משמעותית וקריטית לתפקוד התקין של העורקים בגוף. כיום, קיימים מספר טיפולים שונים שעשויים להצביע על התפתחות הדרגתית של חסימת כלי דם, זאת לדוגמת – CT, אחד הטיפולים המפורסמים למניעה וגילוי של מחלות לב.

האם ניתן למנוע מצב זה? ומה עושים שמגלים זאת אצל אדם מסוים?

חסימה של כלי הדם, בדומה למחלות לב אחרות, היא מחלה אשר ניתנת למניעה בעזרת אורח חיים בריא, ושגרת חיים מיטבית. דברים כמו – עישון, חוסר בפעילות גופנית, השמנת יתר, וכיוצא בזאת, עשויים להוביל להתפתחות של חסימה של כלי דם. במצבים שבהם מתגלה חסימת כלי דם אצל אדם מסוים, עליו לקבל טיפול רפואי מהיר, על מנת שהנזק שיתרחש אצלו יהיה לא משמעותי.

אילו סוגים של טיפולים קיימים במצבים אלה?

הטיפול הראשון ואולי הפופלארי ביותר במצבים של חסימת כלי דם הוא צנתור. יש כל מיני סוגים של צנורים כמו למשל צנתור לצורך אבחון הבעיה. התהליך כולל החדרה של צינורית מאוד דקה שעוברת בעורק הגפה. אל הצינור מזרימים חומר ניגודי שבעצם מאפשר לאתר את המוקד שמוביל להיצרות. כאשר ההיצרות מחייבת טיפול, קרי חסימה, יוחדר בלון שיעזור לפתוח את הסתימה. סוג נוסף של צנתור כולל סטנט או התקנת תומך מתאים, בכדי לשמור על העורקים פתוחים. במקרים חריגים יהיה על המטופל לעבור ניתוח מעקפים, כלומר באמצעות שתל עוקפים את כלי הדם החסומים.

איך נמנעים מחסימה של כלי הדם?

הדרך הטובה ביותר להימנע מחסימה של כלי הדם לאורך זמן היא פשוט לשמור על אורח חיים בריא הכולל בין השאר אכילה מאוזנת, נטולת שומנים וסוכרים, הימנעות מעישון ושתיה מופרזת של אלכוהול וקפאין, שמירה על אורח חיים רגוע ושינה מיטיבה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: