קהילה תומכת לנפגעי נפש – איך היא יכולה לעזור

תוכן עניינים

המונח, קהילה תומכת לנפגעי נפש מתייחס למסגרת למגורים, ייחודית לנפגעי נפש, המהווה פתרון לנפגעי נפש שמצד אחד אינם מעוניינים או מסוגלים לגמרי לגור באופן עצמאי ומצד שני אינם מתאימים למגורים בהוסטל. לרוב, במסגרת הזו, יש איזשהו מרכז המשמש כמקום מפגש ותמיכה לאותם נפגעי נפש. לרוב, המרכז הזה קרוב במרחק הליכה למגורים של המתגוררים במסגרת. את עלות המגורים הכוללת מעבר לשכר הדירה גם חשבונות כלליים ותשלום מס, מכסים המשתתפים באמצעות קצבת נכון. ישנן הוצאות נוספות שאינן מכוסות כמו קניות של אוכל ומוצרי פארם. קהילות תומכות קיימות בכל רחבי הארץ.

מי מתאים להתגורר בקהילה תומכת לנפגעי נפש?

הדיירים במסגרות של קהילות תומכות לנפגעי נפש הם מעל גיל 18, וכאלו שזכאים לקבל סל שיקום. סל שיקום ניתן על ידי משרד הבריאות למתמודדי נפש בעלי אחוז נחות של מעל ל-40%. הרכב הסל נקבע בועדה המתחשבת ברצונות המטופל. מטרת סל השיקום היא לעזור לאותם אנשים לחזור ולהשתלב בתחומי החיים השונים והוא כולל עזרה בשלל תחומים כמו עזרה במציאת תעסוקה והשכלה ועד טיפולי שיניים ותחביבים. הצוות המטפל במסגרת אלו, מגיע לרוב עם נסיון בתחום הטיפולי או עבודה עם נוער בסיכון במסגרות קודמות ומורכב ממדריכי שיקום, עובדים סוציאליים, תרפיסטים ועוד, כשהמטרה המשותפת היא לעודד כמה שיותר עצמאות ולצד תמיכה שוטפת.

מה היתרונות של מגורים בקהילה כזו?

ישנם הרבה יתרונות במגורים במסגרת הזו בעיקר למי שמעוניין בחיים עצמאיים אבל עדיין צריך את התמיכה. המסגרות האלו מאפשרות עצמאות אבל בליווי צמוד בכל שעות היממה על ידי צוות מקצועי המסור לשיקום אותם נפגעי נפש. אווירת הקהילה ומגורים לצד אנשים עם קשיים דומים תורמת רבות למתגוררים במסגרת.

 

איך מגיעים לקהילה תומכת כזו?

בעיקרון יש כמה אפשרויות. אפשרות אחת היא לדבר עם אנשים שהם חלק מקהילה תומכת ולשאול אותם לגבי התהליך. תוכלו להתחבר לאנשים כאלה דרך רשת האינטרנט, למשל ברשתות החברתיות כמו בפייסבוק למשל. עוד דבר שאפשר לעשות הוא להתחבר או ליצור קשר עם כל מיני עמותות שיכולות לקשר אתכם לקהילות תומכות.

אילו סוגים של קהילות תומכות יש בנוסף לקהילות עבור נפגעי נפש?

  • קהילות נפש לאזרחים ותיקים וקשישים – אזרחים אלה פעמים רבות חשים בדידות וקושי עם מגוון של פעולות הקשורות ליום יום שלהם ולכן הקהילות הללו מהוות תמיכה.
  • קהילות תומכות לאנשים החולים במחלות קשות כמו מחלת הסוכרת, מחלת הסרטן ועוד…
  • ועוד…

קהילות תומכות מספקות מגוון רחב של שירותים כמו מערך שלם של מתנדבים שממלאים מגוון של תפקידים למען האנשים, הדרכה וייעוץ בתחומים שונים, סל שירותים רפואיים, לחצן מצוקה ועוד. כעת כל שנותר הוא לאתר את הקהילה שהכי מתאימה לכם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: