אוטם עצב הראייה – מה זה ואיך מטפלים

תוכן עניינים

לפני שנתאר מחלה הנקראית אוטם עצב הראייה, חשוב להבין את התפקיד של העצב. למעשה, העצב חוצה את ארובת העיניים ומתחבר למסלולים שונים של הראייה במוח ובמערכת העצבים שמגיעים לאונה האחורית במוח. האור אשר נקלט בקולטנים של הרשתית בעיניים עוברים להיות אותות חשמליים ואלו מועברים דרך הסיבים של הרשתית והעצב אל המוח. אוטם עצב הראייה היא מחלה המאופיינת בירידה בראייה, כאבי ראש, מיגרנות וכאבים מסביב לעיניים. למעשה, זו אחת המחלות הנפוצות הגורמת לאיבוד ראייה פתאומי שקורה בעיקר אצל קשישים.

 

נהוג לחלק את המחלה לשני סוגים עיקריים

לפני שנרחיב על המחלה, חשוב שאבחון מוקדם וביצוע בדיקות מיוחדות וספציפיות כמו בדיקת oct, בדיקה נוירואופתלמולוגית והדמיות מסוגים שונים מסייעות לאתר את המחלה ולטפל בה בשלביה המוקדמים. מדובר למעשה בהדמיות אופטיות של הרשתית, הקרנית ועצב הראיה. את המחלה נהוג לחלק לשני סוגים עיקריים:

  1. Arteritic Aion- מדובר למעשה בצורה הכי קשה של המחלה והיא נוצרת כתוצאה מדלקת של כלי הדם. המחלה פוגעת בעיקר בנשים מעל גיל הדלקת פוגעת למעשה בכל כלי הדם בגוף ואלו המספקים את הדם לעיניים ולעצב עצמו מובילים לאובדן ראייה.
  2. Nation- צורה יותר שכיחה של המחלה ואין לה שום קשר למחלות המערבות מספר איברים. היא קיימת בעיקר אצל מבוגרים ופוגעת בצורה שווה הן בנשים והן בגברים. אנשים עם סוכרת חשופים למחלה יותר.

 

תסמינים גורמים ודרכי טיפול

כאמור התסמינים כוללים ירידה חדה בראייה. לרוב הירידה באה לידי ביטוי בעין אחת. לעתים נגרמים גם כאבי ראש. חוסר במחצית שדה ראייה תחתון נפוץ גם כן. אצל רוב החולים האוטם נגרם כתוצאה מהפרעה תקינה של זרימת הדם בחלק הקדמי של העצב. מה שקורה בסוג המחלה השני, הוא האוטם מופיע באופן לא דלקתי, אך כן קיימת ירידה בתהליך זרימת הדם מבלי שנוצרת חסימה לעורקים. זה יכול להיגרם כתוצאה מירידה בלחץ הדם, במצבים של טראומה או מעלייה בלחץ תוך עיני. סוכרת, רמות שומנים גבוהות בדם, לחץ דם גבוה הם הגורמים העיקריים לצורה השניה של המחלה. בנוסף, קיים קשר ישיר בין אנשים שמעשנים לבין עלייה בשכיחות המחלה. גם תרופות לחולי לב עלולות להוביל להיווצרות אוטם.

איך מטפלים?

קיימות שתי גישות עיקריות לטיפול במחלה. הגישה המערבית מנסה להבין את גורמי הסיכון ולטפל בהם באופן נקודתי בין אם זה סוכרת, לחץ דם גבוה וכדומה. גישה זו דוגלת בעיקר במתן תרופות לאיזון המדדים בגוף. הטיפול הטבעי לעומת זאת בא לתת מענה ספציפי ונקודתי באותם גורמים ולנסות למנוע את תהליך ההחמרה של המחלה. מטרת הטיפול הטבעי היא קודם כל לשפר את זרימת הדם אל עצב הראייה ולשקם אותו. דיקור סיני, כטיפול משלים לטיפול המערבי יכול לסייע בשיפור המצב, בהפחתת כאבי הראש ולעתים אף מחזיר את המטופל לשגרת חיים יחסית רגילה. לעתים ניתן גם לשלב טיפול באמצעות צמחי מרפא.

 

מתי יש לפנות לרופא?

אם במשפחה שלכם יש אנשים עם מחלות עיניים, אם אתם מרגישים שיש לכם כל הזמן כאבי ראש או מיגרנה שפוגעות באיכות החיים, אם חוויתם שינוי בראייה או אתם חשים כי אין אתם רואים כתמול שלשום, זה הזמן להיבדק. בנוסף, אם אתם סובלים ממחלות כרוניות אחרות כמו לחץ דם גבוה, סוכרת וסובלים משינוי בשדה הראייה, חשוב להיבדק. מומלץ קודם כל לגשת לרופא עיניים לביצוע הבדיקות השונות ורק לאחר אבחנה לבחור תכנית טיפול מתאימה בהתאם להמלצות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: