טיפול טבעי בטורט – האם זה אפשרי?

תוכן עניינים

אחד הנושאים היותר מדוברים בשנים האחרונות הוא התחום של טיפול טבעי המגיע מעולם הרפואה המשלימה. מדובר ברפואה שבאה לחזק את הרפואה הקונבנציונלית ולספק למטפלים ורופאים גם יחד ארגז כלים המסייע הן במצבים בהם הטיפול הרגיל לא מקל או פותר את הבעיה הרפואית, או בתור חיזוק. מסתבר שקיים טיפול טבעי בטורט. אותה תסמונת המאופיינת בהופעה של טיקים מסוגים שונים. כדי להבין אילו טכניקות מתחום הטיפול הטבעי מסייעות במצב של התסמונת חשוב להסביר ולהבין מהי בכלל, מדוע היא נגרמת ומה מאפיין אותה.

 

אז מהי תסמונת טורט?

תסמונת טורט היא הפרעה נוירולוגית שגורמת להופעה של טיקים. טיקים אלו הן תנועות פיזיות/מוטוריות או קולות שאין להם מטרה מסוימת ומופיעים מבלי שהאדם יכול לשלוט בהם. התסמונת מופיעה בעיקר בגיל הילדות ורמת השכיחות שלה היא ילד לכל אלף ילדים. קיימים כמה קריטריונים שמסייעים לאבחן את המצב בתור תסמונת טורט.

  • הטיקים יופיעו לפני גיל 18
  • הטיקים מופיעים לפחות במשך שנה
  • הטיקים מופיעים כמה פעמים ביותר, כל יום או כמעט בכל יום
  • הטיקים משלבים בין טיקים מוטוריים לטיקים קוליים (לאו דווקא באותו זמן)
  • הטיקים לא מופיעים כתוצאה מלקיחה של תרופות או מצב רפואי אחר

 

אצל רוב הילדים הסובלים מהתסמונת הטיקים מופיעים כאשר הם מתרגשים, נמצאים תחת לחץ או חרדה ומרגישים עייפות. במצבים בהם הילד מתרכז או צריך להתמקד במשהו, התדירות שלה טיקים נוטה לרדת.

 

אז איך ניתן לטפל באופן טבעי?

ובכן, אמנם הטיפול התרופתי הוא הטיפול המקובל בקרב האוכלוסיה ואכן הנתונים מראים כי טיפול זה יעיל ומסייע להפחית את תדירות ועוצמת הטיקים בעד שישים אחוזים, אך עדיין יש לטיפול זה גם חסרונות. השיטה הראשונה לטיפול בתסמונת טורט ובטיקים היא על ידי טכניקה של עיסוי רפואי. שיטה זו מסייעת להפחית משמעותית את רמות הלחץ והחרדה. שיטה זו מוכיחה עצמה פעם אחר פעם משום שהיא מסייעת בהרפיית השרירים, מאפשר לילד לנשום עמוק יותר ומפחיתה את החרדה ואת המתח. דרך נוספת לטפל במצב היא באמצעות שיטה לשליטה עצמית בטיקים. שיטה זו מסייעת למטופל לזהות בדיוק מתי ואיך מופיעים הטיקים אצלו ואז בעצם הוא לומר לשלוט בהם.

טיפול בטורט בשיטה הסינית

כידוע הרפואה הסינית הפכה בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מחייהם של רבים. טיפול על פי הרפואה הסינית כולל טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים המסייעים להפחית בצורה משמעותית טיקים פיזיים כמו טיקים בעין למשל. השינוי כולל הוספה של צמחי מרפא מסוגים שונים לתפריט, מעבר לתפריט תזונתי מאוזן המשלב מגוון של מרכיבים איכותיים. למשל, צמח ה- Tina Ma ידוע כבעל תכונות עוצמתיות להרגעה ולאיזון גופני. בנוסף, נהוג לשלב מגוון של טכניקות נשימה וטכניקות להרפייה ולשלב אותם בחיי היום יום של המטופל כדי ליצור בגוף רוגע ולהפחית את תדירות ועוצמת הטיקים. שיטה נוספת הלקוחה מעולם הרפואה הסינית לטיפול בטיקים היא דיקור. מדובר בסדרה של טיפולים המסייעים לאזן בצורה משמעותית את רמות הדופמין שהוא אחד הגורמים המעודדים הופעה של טיקים. במידה ומדובר בילד קטן, ניתן לדמות את פעולת המחטים מבלי להשתמש בהם ולהשיג בדיוק את אותה התוצאה.

 

לסיכום, אמנם תסמונת טורט פוגעת באיכות החיים של הילדים הסובלים ממנה, אך לא מדובר במצב בלתי הפיך ובהחלט ניתן באמצעות רגישות גבוהה, העלאת המודעות לנושא ובחירת הטיפולים המתאימים להקל על הילד בצורה משמעותית ולחזק את הביטחון ואת הדימוי העצמי שלו. זכרו כי קיים קשר ישיר בין מדד הלחץ בו הילד שרוי לבין הופעת הטיקים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: